100 Yıllık Filyos Projesi Gerçek Oluyor! 30 Mayıs 2020

100 Yıllık Filyos Projesi Gerçek Oluyor!

Filyos Projesi Zonguldak'ta hayata geçiyor. 100 Yıllık proje, Abdülhamit Han’ın hayaliydi...

Başbakan Binali Yıldırım, Zonguldak'ın Filyos ilçesinde hayat geçirilecek olan Filyos Projesinin temelini Aralık ayında yapılan bir törenle atmıştı. Törenin ardından ihaleyi kazanan firmanın bölgedeki çalışmaları başladı. Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde 1 Haziran 2015 tarihinde Endüstri Bölgesi ilan edilen Filyos Projesi, yaklaşık 1.5 milyar dolarlık yatırımla hayata geçecek.

ZONGULDAK ESKİ GÜNLERİNE DÖNECEK
Bölgede incelemelerde bulunan Çaycuma İlçe ve Köylerini Kalkındırma Derneği Başkanı Savaş Çiloğlu, Abdülhamit Han’ın hayali olan Filyos Vadi Projesi'nin 150 yıldır hayat geçirilemediğini, fakat yakın zamanda yapılan temel atma töreniyle bölgedeki umutların tekrar canlandığını söyledi. İşsizlik ve göç sebebiyle bölgedeki nüfus azalmasına dikkat çeken Çiloğlu, "Vadi projesi hayata geçerse tekrar Zonguldak eski özlediği günlere dönecektir. Son yıllarda da hükümetin bu konuda çok ciddi adımlarını da görüyoruz. Bundan da gurur duyuyoruz. Filyos bölgesi bizim Türkiye’de tek diyebileceğimiz dört ulaşımın da aynı yerde olduğu tek yerdir. Burada havaalanımız, demiryolu, karayolları bağlantıları yapılıyor, liman şu anda yapılıyor. Karayolları bağlantıları Karadeniz’e, Türkiye’nin açılan kapısı oldu. Eğer liman faaliyetleri de bir an önce biterse peşinden buraya diğer fabrikalar, diğer yatırımlarda gelecektir. Bölgemizde hem işsizlik azalacak, hem de ülkemiz ekonomisine katkılar sağlayacaktır" şeklinde konuştu.2019'A KADAR 12 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
Savaş Çilioğlu bölgede 13 milyon 800 bin metrekare alanın karma endüstri bölgesi ilan edildiğini söyledi. Proje sayesinde 12 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyleyen Başkan, "İş makineleri de çalışmaya başladı. Bu bölgede yaklaşık 8 milyon metreküp dolgu yapılacak. Ardından limanın diğer inşaat işleri başlayacak. Bu biraz uzun bir süreç gerektirecek ama Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın temel atma töreninde 15 Temmuz 2019 tarihinde firmadan bunun bitirileceği sözünü alması da bizim için çok olumlu gelişmedir" dedi.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin;